CryptoSearch – Titkosított állományok archiválására szolgáló eszköz

A zsarolóvírusok napjainkban a kibertámadások jelentős hányadát teszik ki. A célpontok elsősorban a vállalatok, de a magánszemélyek rendszereiben okozott fertőzések száma sem elhanyagolható.  

Az ilyen típusú támadások ellen alapvetően a biztonságtudatos internet használat és megfelelő védelmi szoftverek alkalmazása lehet célravezető, emellett javasolt ütemezetten biztonsági mentéseket (backup) végezni adatainkról. Fontos, hogy a mentéseket a hálózatról fizikailag is leválasztható meghajtón tároljuk, ezáltal egy esetleges támadás esetén a rendszer megtisztítása és újratelepítése után azok továbbra is hozzáférhetőek maradnak.

Amennyiben a felhasználó nem rendelkezünk biztonsági mentéssel és mégis bekövetkezett a támadás,  ez esetben nagy segítséget nyújthat a CryptoSearch nevű, Michael Gillespie biztonsági kutató által, a Windows platformra készített ingyenes program, amely lehetőséget nyújt biztonsági mentés készítésére a már titkosított állományok vonatkozásában is.

A fájlok megőrzése többek között azért is célszerű lehet, mivel a ransomware-ek számos variánsát sikerült már feltörni (vagy a szoftver készítői maguk publikálták a visszafejtéshez szükséges mester kulcsot, pl. TeslaCrypt). 

A CryptoSearch egy folyamatosan frissülő online adatbázist használva (ID-Ransomware) képes jelenleg kb. 240 variáns felismerésével automatikusan detektálni a titkosított fájlokat és róluk egy, a felhasználó által választott meghajtóra – az eredeti könyvtárszerkezet megtartásával – mentést készíteni.

A legutóbbi verzió már nem igényel folyamatos online kapcsolatot, ezáltal olyan gépeken is alkalmazható, amelyek nem csatlakoznak az internethez. Ebben az esetben a frissítést egy bin file manuális betöltésével kell elvégezni.

Hivatkozások:


Legfrissebb sérülékenységek
CVE-2024-31857 – WordPress Forminator plugin sérülékenysége
CVE-2024-31077 – WordPress Forminator plugin sérülékenysége
CVE-2024-28890 – WordPress Forminator plugin sérülékenysége
CVE-2024-20295 – Cisco IMC sérülékenysége
CVE-2024-3400 – Palo Alto Networks PAN-OS sérülékenysége
CVE-2024-3566 – Windows CreateProcess sérülékenysége
CVE-2024-22423 – yt-dlp sérülékenysége
CVE-2024-1874 – PHP sérülékenysége
CVE-2024-24576 – Rust sérülékenysége
CVE-2023-45590 – Fortinet FortiClientLinux sérülékenysége
Tovább a sérülékenységekhez »