A Microsoft hivatalosan bejelentette, hogy 2025. október 14-étől megszünteti az Office-alkalmazások támogatását a Windows 10 operációs rendszeren, miután az operációs rendszer eléri hivatalos támogatásának végét.
„A Microsoft 365 alkalmazások támogatása 2025. október 14. után megszűnik a Windows 10-et futtató eszközökön. Ahhoz, hogy továbbra is használhassa a Microsoft 365 alkalmazásokat, frissítenie kell Windows 11-re” – közölte a vállalat.
Ez a döntés nemcsak a Microsoft 365 előfizetéses szolgáltatásra, hanem az önálló, „dobozos” Office-verziókra is érvényes, így az Office 2024, Office 2021, Office 2019 és Office 2016 kiadásokra is.
A technológiai híroldal, a The Verge elsőként számolt be arról a Microsoft által kiadott különálló támogatási dokumentumról, amely szerint az Office-alkalmazások továbbra is működőképesek maradnak a támogatás megszűnése után, ugyanakkor a vállalat figyelmeztetett, hogy a felhasználók teljesítmény- és megbízhatósági problémákkal szembesülhetnek, amíg nem frissítenek Windows 11-re.
„E dátum után, ha Microsoft 365-öt futtat egy Windows 10-es eszközön, az alkalmazások ugyanúgy működnek majd, mint korábban. Ugyanakkor erősen javasoljuk a Windows 11-re való frissítést, hogy elkerülje a hosszú távú teljesítmény- és megbízhatósági problémákat” – hangsúlyozta a Microsoft.
A Windows 11 2021 októberi megjelenése óta a Microsoft folyamatosan ösztönzi a felhasználókat az új operációs rendszerre történő áttérésre. A vállalat 2025-öt a Windows 11 PC-frissítés évének (Year of the Windows 11 PC Refresh) nevezte. Ennek ellenére sok felhasználó vonakodik a váltástól a kötelező TPM 2.0 (Trusted Platform Module 2.0) biztonsági chip követelmény miatt.
A TPM 2.0 egy hardveres biztonsági chip, amely a titkosítási kulcsok és érzékeny adatok biztonságos tárolásával védi a rendszert a kibertámadásoktól, és elengedhetetlen a Windows 11 telepítéséhez. A kötelező követelmény ellenére sok felhasználó különböző patchekkel és módszerekkel megkerülte a TPM 2.0 ellenőrzést, így TPM nélküli eszközökre is sikeresen telepítették a Windows 11-et.
Annak ellenére, hogy a Windows 10 támogatásának megszűnése gyorsan közeleg, a StatCounter Global Stats adatai szerint a világ összes Windows-alapú rendszerének több mint 62%-a még mindig Windows 10-et futtat, míg a Windows 11 piaci részesedése kevesebb mint 35%.
A Microsoft azonban hagyott némi mozgásteret azok számára, akik ragaszkodnak a Windows 10-hez. A vállalat bejelentette a Kiterjesztett Biztonsági Frissítések (Extended Security Updates – ESU) programját, amely lehetőséget kínál mind vállalati, mind egyéni felhasználóknak, hogy a hivatalos támogatás lejárta után is megkapják a biztonsági frissítéseket. Az ESU éves díja vállalati ügyfelek számára eszközönként 61 dollárról indul, amely évente emelkedik, míg az egyéni felhasználók számára ez az összeg 30 dollár évente. Az ESU különösen hasznos azoknak, akik régebbi hardvert használnak, vagy több időre van szükségük a Windows 11-re való átálláshoz, mivel így továbbra is védelmet kapnak a kibertámadásokkal szemben.
Fontos megjegyezni, hogy a Long-Term Servicing Branch (LTSB) kiadások (például a Windows 10 2016 LTSB), valamint a Long-Term Servicing Channel (LTSC) verziók (például a Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2029), amelyek kifejezetten speciális eszközökhöz – például ipari és orvosi rendszerekhez – készültek, a 2025. októberi támogatás megszűnését követően is kapnak frissítéseket.