Online jelenlétünkkel számos személyes információt hagyunk magunk után, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy azokkal illetéktelenek visszaéljenek. Az alábbiakban szereplő néhány jó tanács segítségül szolgálhat digitális „lábnyomunk” csökkentéséhez.
- Vegyük számba az elmúlt évek során használt e-mail fiókjainkat, és töröljük azokat, amelyeket már nem használunk. Mielőtt ezt megtennénk, beérkező leveleink között utánakereshetünk azon online szolgáltatásoknak, amelyekre korábban regisztráltunk, például a ,,Regisztráció”, „Sing up”, az „Üdvözöljük”, vagy a „Welcome” kulcsszavakra történő szűréssel. Hasonlóan a nem használt e-mail fiókokhoz, töröljük felhasználói profilunkat azon szolgáltatások esetén, amelyekre már nincs szükségünk.
Egyes weboldalak esetén a felhasználóknak nem áll módjukban direkt módon törölni a felhasználói fiókjukat, ilyenkor a weboldalon megjelölt support, vagy ügyfélszolgálati e-mailen kell ezt kérni. - Érdemes lehet adatainkat, illetve üzeneteinket külön törölni, mielőtt a teljes profil törlésére kattintanánk, ugyanis előfordul, hogy bizonyos ideig csupán archiválásra kerül a fiók, így az ahhoz tartozó adatok továbbra is elérhetőek maradhatnak mások számára.
- Javasolt ellenőrizni, hogy online fiókjainkhoz tartozó bejelentkezési adataink kompromittálódtak-e az évek során. Erre több megoldás is létezik, használhatjuk például a Have I Been Pwned szolgáltatást.
Amennyiben az ellenőrzés során kiderül, hogy egy általunk igénybe vett szolgáltatónál adatszivárgás történt, azonnal cseréljük le a jelszavunkat. - Javasolt megfontolni a közösségi oldalakon való jelenlétet is. (Kapcsolattartásra például elég lehet csupán egy fiók is.) Amennyiben valóban szükségünk van a felhasználói fiókra, korlátozzuk az általunk megadott adatokhoz történő hozzáféréseket, és mindig gondoljuk át kétszer, milyen információkat osztunk meg magunkról és szokásainkról (Think before you post).
A felhasználói profil megszüntetését követően a Google keresője továbbra is listázhatja profilunkat a keresési találatok között. A Google Console-on keresztül kérhetjük adataink törlését. - Korlátozzuk a nyomkövető sütik (tracking cookie) elfogadását a böngésző programok adatvédelmi beállításai alatt, emellett alkalmazhatunk nyomkövetést blokkoló böngésző kiegészítőket.
- Megtartott felhasználói fiókjaink jelszavait időközönként változtassuk meg, ugyanis a számítógépes bűnözők napi szinten férnek hozzá újabb és újabb adatbázisokhoz.
Ennél a pontnál fontos megemlíteni, hogy minden felhasználói fiókunkhoz használjunk egyedi, minél hosszabb jelszavakat. - Internetes kereséseinkhez fontoljuk meg VPN szolgáltatás igénybevételét. A megfelelő szolgáltató kiválasztásához az NBSZ NKI weboldalán itt találhat tanácsokat.
Mindazonáltal egyes esetekben ─ pl. a banki tranzakcióink intézéséhez ─ nem javasolt VPN használata. - Válasszunk olyan internetes keresőt, amely fontosnak tartja a felhasználók személyes adatainak védelmét, mint például a DuckDuckGo.