KiberKedd: Hogyan próbálták KiberPajzs Lajost átverni a banki csalók?

Nemrégiben KiberPajzs Lajos egy gyanús telefonhívást kapott egy ismert bank ügyintézőjének álcázott csalótól, miszerint nem szokványos tranzakciót észleltek a számláján.

Mielőtt a tippünkben utánajárunk a csaló által alkalmazott trükköknek és annak, hogy mit tehetünk, ha gyanús hívást kapunk, hallgassuk meg a telefonhívást!

Miért megtévesztő a hívás?

  • A beszélgetés során a csaló rendkívül tájékozott és segítőkész volt, hisz egy bevált forgatókönyv alapján bonyolította le a hívást.
  • A csaló felhívta arra Lajos figyelmét, hogy soha, semmilyen körülmények között ne adja ki a banki belépési azonosítóját, jelszavát vagy bankkártya adatait senkinek, hisz egyik bank sem fog ilyet kérni tőle.
  • A csaló arra is felhívta a figyelmet, hogy adathalász SMS vagy e-mail esetén nem szabad rákattintani a kapott linkre, hisz ez gyakran vírust tartalmazhat vagy olyan oldalra irányíthatja át őt, ahol a személyes adatait kérhetik tőle.
  • Továbbá jelzi, hogy egy azonosítószámmal ellátott jegyzőkönyv is készült az esetről, amelyet online vagy bármelyik bankfiókban át lehet venni.

Mik az árulkodó jelek?

A nagyszerű forgatókönyv ellenére mégis felfigyelhetünk egy árulkodó jelre, ami nem más, mint „a bank által fejlesztett vírusírtó”, vagyis az AnyDesk.

Az AnyDesk egy olyan program, ami lehetővé teszi a távoli elérést két eszköz között, lehet az asztali számítógép, laptop, tablet vagy okostelefon.

Mit tett Lajos, hogy ne váljon a csalás áldozatává?

  • Tudta, hogy az AnyDesk nem egy vírusírtó és tisztában volt vele, hogy egy bank semmilyen körülmények között nem fogja őt megkérni egy program telepítésére.

Majd a csaló rájött, hogy Lajos átlát a hamis banki hívásokon és bontotta a vonalat.

Mi a tanulság?

Az eset rávilágít arra, hogy még egy olyan ember számára is kihívást jelent átlátni a banki csaló hívásokon, aki jártas a kiberbiztonság világában. Ennek oka, hogy a csalók bevált forgatókönyvet használnak a hívás lebonyolítására, ezzel is megnehezítve a dolgunkat.

A pénzügyi csalások elkerüléséhez további információt a KiberPajzs oldalán találhatunk.