X.Org xrdb hostnév parancs befecskendezés sérülékenység

CH azonosító

CH-4659

Angol cím

X.Org xrdb Hostname Command Injection Security Issue

Felfedezés dátuma

2011.04.05.

Súlyosság

Alacsony

Érintett rendszerek

X Window System 11 (X11)
X.org

Érintett verziók

X Window System 11 (X11) 7.x

Összefoglaló

Az X.Org xrdb olyan sérülékenysége vált ismertté, amelyet kihasználva a rosszindulatú, helyi felhasználók emelt szintű jogosultságokat szerezhetnek vagy a támadók feltörhetik a  sérülékeny rendszert.

Leírás

A sérülékenység oka, hogy az xrdb segédprogram nem megfelelően értelmezi a feloldójeleket (escape character) a hostnevekben, amely speciálisan kialakított hostnevekkel kihasználható tetszőleges shell parancsok befecskendezésére és futtatására a display manager-t futtató felhasználó jogosultságával (általában a “root”).

A sérülékenység sikeres kihasználásához az szükséges, hogy a támadó XDMCP-vel be tudjon jelentkezni (biztonsági okokból a megbízhatatlan hálózatokban nem javasolt) vagy pl. DHCP-vel létrehozzon egy rosszindulatú hostnevet (ehhez fizikai hozzáférés szükséges a hálózathoz vagy irányítás a DHCP szerver felett).

Megoldás

Frissítsen a legújabb verzióra

Támadás típusa

Input manipulation (Bemenet módosítás)

Szükséges hozzáférés

Local/Shell (Helyi/shell)

Hivatkozások

Gyártói referencia: lists.freedesktop.org
SECUNIA 44040
CVE-2011-0465 - NVD CVE-2011-0465


Legfrissebb sérülékenységek
CVE-2026-24858 – Fortinet Multiple Products Authentication Bypass Using an Alternate Path or Channel sérülékenység
CVE-2026-1448 – D-Link sérülékenysége
CVE-2026-23745 – “node-tar” Library Path Traversal sérülékenység
CVE-2026-21509 – Microsoft Office Security Feature Bypass sérülékenység
CVE-2026-24061 – GNU InetUtils Argument Injection sérülékenység
CVE-2026-23760 – SmarterTools SmarterMail Authentication Bypass Using an Alternate Path or Channel sérülékenység
CVE-2025-52691 – SmarterTools SmarterMail Unrestricted Upload of File with Dangerous Type sérülékenység
CVE-2018-14634 – Linux Kernel Integer Overflow sérülékenység
CVE-2025-54313 – Prettier eslint-config-prettier Embedded Malicious Code sérülékenység
CVE-2025-31125 – Vite Vitejs Improper Access Control sérülékenység
Tovább a sérülékenységekhez »