ELÉRHETŐSÉGEINK
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetben működő Biztonsági Elemző Szakterület célja, hogy az állami informatikai rendszerekben és munkaállomásokon bekövetkezett biztonsági eseményeket hiteles módon, az időrendiség betartása mellett rekonstruálja és felderítse. Továbbá fontos feladata, hogy a biztonsági incidensek kivizsgálása során feltárt releváns bizonyítékokat összegyűjtse, és ezeket a későbbiekben – nyomozati és igazságszolgáltatási tevékenységekhez – megossza a társszervekkel. Azt tapasztaljuk, hogy egyre több biztonsági eseményhez köthető bejelentés érkezik szervezetünkhöz amelyek kivizsgálása jellemzően utólagos – post mortem – forensic elemzésekkel valósul meg. A computer forensic tevékenységünk során, olyan bizonyító erejű rendszereket, szoftvereket, eszközöket és eljárásokat alkalmazunk, amelyeket nemcsak a hazai, hanem az európai és az amerikai igazságszolgáltatás is elfogad és alkalmaz, továbbá jelentős figyelmet fordítunk szakembereink folyamatos továbbképzésére is. A Biztonsági Elemző Szakterület stabil hátteret biztosít az állami partnerek számára mind a bekövetkezett események kivizsgálásában és a rendszerek auditálásában, mind pedig az informatikai rendszerekhez kapcsolódó tanácsadói megoldásokban.
STATISZTIKÁINK
Az állami és önkormányzati informatikai rendszerek biztonsági eseményeinek vizsgálata során a Biztonsági Elemző Szakterület kollégái által feltárt események statisztikai kimutatásai
Phishing weboldalak
Malware családok
FORENSIC TEVÉKENYSÉGEINK
Adattárolók hiteles kezelése, másolása, klónozása, törlése
Számítógépek (asztali, hordozható valamint szerverek) vizsgálata
Munkaállomásokon bekövetkezett események kivizsgálása
Hálózati kommunikáció- és adatforgalom-elemzése
Törölt állományok helyreállítása, visszaállítása
Memóriaelemzés (online/offline dumpok alapján)
Mobile Forensics (okostelefonok, táblagépek vizsgálata)
Rosszindulatú szoftverek elemzése
MALWARE ELEMZÉS
Kártékony vagy rosszindulatú szoftvernek (malware) nevezünk minden olyan számítógépes programot, amelynek célja a károkozás. Leismertebb típusai közé a zsarolóvírusok, trójai programok, vírusok, banki kártevők és férgek tartoznak. Az ilyen rosszindulatú programok funkcionalitásának, eredetének és lehetséges hatásainak meghatározására irányuló elemzési folyamatot nevezzük malware elemzésnek.
A rosszindulatú szoftverek vizsgálatának főbb szakaszai:
➤ Automatizált kódelemzés
➤ Interaktív viselkedéselemzés
➤ Statikus tulajdonságok elemzése
➤ Manuális kódelemzés