Ajánlások a Microsoft Office DDE biztonságos használatához

A Microsoft Office Dynamic Data Exchange (DDE) az Office egyik legitim funkciója, melyet az utóbbi időben egyre többször használnak olyan dokumentumok elkészítéséhez, amikkel a támadók kártékony kódot juttathatnak a felhasználó számítógépére, ezzel helyettesítve a széles körben elterjedt “makrós támadásokat.”

A DDE alapú technikákat olyan zsarolóvírusok terjesztéshez használják, mint a Locky, mely 2016 egyik legismertebb káros kódja volt, 2017 októberében pedig az egyik legnagyobb botnet hálózat, a Necurs terjesztette több mililó példányban.

A Microsoft erre reagálva létrehozott egy leírást, amelyben több védekező és enyhítő tipp kerül megemlítésre, amellett, hogy a vállalat leszögezi: ahhoz, hogy a támadás működjön, a felhasználónak le kell tiltania a védett módot, (Protected mode) valamint további felhasználói interakcióra is szükség van a felugró üzenetek elfogadásához.

A biztonság növelése érdekében több olyan regisztrációs kulcs engedélyezhető, mely letiltja az automatikus adatfrissülést a linkelt mezőkön. A regisztrációs kulcsok részleteit az Excel, az Outlook, a Publisher és a Word programok vonatkozásában elérhetővé tette a Microsoft, azonban arra is figyelmeztetik a felhasználókat, hogy a funkció letiltása hatással lehet a legitim funkció működésére, emiatt a felhasználóknak manuálisan kell frissíteniük a dokumentum mezőket.

Vállalati környezetben a Windows 10 Fall Creators frissítés használatával a felhasználók védettek a DDE támadások ellen, mivel az ilyen operációs rendszereken futó Windows Defender Exploit Guard már tartalmazza az Attack Surface Reduction (ASR) komponenst, mely a hasonló támadások elleni védekezést segíti elő.

Ezeken kívül fontos a felhasználók tudatosítása arra vonatkozóan, hogy soha ne nyissanak meg gyanús vagy kéretlen üzenetben kapott hivatkozást vagy mellékletet.

Források:

https://technet.microsoft.com/library/security/4053440

https://isc.sans.edu/forums/diary/Necurs+Botnet+malspam+pushes+Locky+using+DDE+attack/22946/

https://threatpost.com/microsoft-provides-guidance-on-mitigating-dde-attacks/128833/


Legfrissebb sérülékenységek
CVE-2025-21395 – Microsoft Access Remote Code Execution sebezhetősége
CVE-2025-21366 – Microsoft Access Remote Code Execution sebezhetősége
CVE-2025-21186 – Microsoft Access Remote Code Execution sebezhetősége
CVE-2025-21308 – Windows Themes Spoofing sebezhetősége
CVE-2025-21275 – Windows App Package Installer Elevation of Privilege sebezhetősége
CVE-2025-21335 – Microsoft Windows Hyper-V NT Kernel Integration VSP Use-After-Free sebezhetősége
CVE-2025-21334 – Microsoft Windows Hyper-V NT Kernel Integration VSP Use-After-Free sebezhetősége
CVE-2025-21333 – Microsoft Windows Hyper-V NT Kernel Integration VSP Heap-based Buffer Overflow sebezhetősége
CVE-2024-41713 – Mitel MiCollab Path Traversal sérülékenysége
CVE-2024-55550 – Mitel MiCollab Path Traversal sérülékenysége
Tovább a sérülékenységekhez »