Az Európai Unió Hálózat–és Információbiztonsági Ügynöksége (ENISA) már 10 éve rendezi meg októberben az Európai Kiberbiztonsági Hónap (ECSM) elnevezésű kampányát, amelynek hazai koordinátora idén is a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet.
Az Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség idén őszre is meghirdeti az Európai Kiberbiztonsági Hónapot. Az Európai Kiberbiztonsági Hónap elnevezésű kampányt 2012 óta szervezik meg Európa–szerte a tagállamok. A kampány nemzetközi koordinálását az ENISA végzi.
Az októberi nemzetközi figyelemfelhívó kampány célja a kiberbiztonsági tudatosság növelése, valamint a kibertérben megjelenő fenyegetések széles körben történő megismertetése. Ennek érdekében minden év októberében a legváltozatosabb ötletekkel, módszerekkel és eseményekkel igyekeznek felhívni az állampolgárok figyelmét a kiberbiztonság fontosságára. Magyarország 2016 óta minden évben csatlakozik a kampányhoz. A kampánnyal összefüggő tervezési és koordinálási feladatokat, valamint az érintett nemzeti és EU–s felekkel való kapcsolattartást és egyeztetést a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet látja el.
Az idei évi kampány mottója is: “Think Before U Click”, #ThinkB4UClick, azaz “Gondolkodj, mielőtt kattintasz!”
A kiberfenyegetésekre való felkészülés és azok beazonosítása érdekében idén ismét két fő témakörre koncentrál a Kiberhónap: a zsarolóvírusok (ransomware) és az adathalászat (phishing).
A napjaink legkomolyabb információbiztonsági fenyegetései közé tartozó két topic fontosságát igazolja, hogy az elmúlt év során számos ilyen jellegű támadást azonosítottak a világban. Éppen ezért került a zsarolóvírusok és az adathalászat elleni hatékony védekezés az idei kampány fókuszába.
A magyarországi programokról az alábbi oldalon bővebb információt találhat:
https://kiberhonap.hu