Tájékoztatás a SECTOR 16 csoport magyar geotermikus rendszer elleni támadásával kapcsolatban

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kiberbiztonsági Intézete (NBSZ NKI) felhívja a figyelmet a SECTOR 16 nevű hackercsoport által elkövetett kibertámadásra, amely 2025 júliusában egy magyarországi geotermikus termelőrendszert célzott meg.

A támadók sikeresen behatoltak a termelőüzem kritikus vezérlési interfészébe, amely révén részletes betekintést nyertek a rendszer működésébe és biztonsági beállításaiba. Bár közvetlen beavatkozást, például beállítások módosítását vagy szabotázst nem hajtottak végre, figyelmeztető üzeneteket küldtek, amelyekben a rendszer sebezhetőségére, valamint a kiberbiztonsági hiányosságokra hívták fel a figyelmet.

A támadás során a rendszer működésében az alábbi zavarokat tárták fel: ventilátor leállás, túlmelegedés, illetve nyomásingadozás, amelyek potenciálisan veszélyeztethetik az üzembiztonságot.
A támadók a behatolás bizonyítékait saját Telegram-csatornájukon is közzétették, ezzel demonstrálva a támadás sikerességét és nyomatékosítva figyelmeztető üzenetüket.

A hazai geotermikus termelőrendszerbe történt behatolás bizonyítékaként közzétett üzenet és kép.
Forrás: kiber.blog.hu

 

Az NBSZ NKI az eset kapcsán az alábbiakat javasolja:

  • A kritikus infrastruktúrákat üzemeltető szervezetek rendszeresen végezzenek biztonsági felülvizsgálatokat az informatikai és ipari vezérlőrendszereken.
  • Korszerűsítsék a védelmi intézkedéseket, különös tekintettel a hozzáférés-kezelésre, a hálózati szegmentációra és a behatolásészlelő rendszerek alkalmazására.
  • A régebbi, internetről elérhető ipari vezérlőket – amelyek nem felelnek meg a mai biztonsági elvárásoknak – haladéktalanul válasszák le a nyilvános hálózatokról, ezzel csökkentve a távoli támadások kockázatát.
  • Képezzék ki az üzemeltető és karbantartó munkatársakat a kiberbiztonsági kockázatok felismerésére, és biztosítsák a kiberbiztonsági tudatosság folyamatos erősítését.
  • Kísérjék figyelemmel az NBSZ NKI által közzétett aktuális kiberbiztonsági tájékoztatásokat és riasztásokat a megnövekedett fenyegetettségi helyzetekről.

Legfrissebb sérülékenységek
CVE-2024-53104 – Linux Kernel sérülékenysége
CVE-2014-3931 – Multi-Router Looking Glass (MRLG) Buffer Overflow sérülékenysége
CVE-2016-10033 – PHPMailer Command Injection sérülékenysége
CVE-2019-5418 – Rails Ruby on Rails Path Traversal sérülékenysége
CVE-2019-9621 – Synacor Zimbra Collaboration Suite (ZCS) Server-Side Request Forgery (SSRF) sérülékenysége
CVE-2016-4484 – Linux sérülékenység
CVE-2025-32463 – Linux sérülékenység
CVE-2025-32462 – Linux sérülékenység
CVE-2025-6463 – Wordpress sérülékenység
CVE-2024-51978 – Brother sérülékenység
Tovább a sérülékenységekhez »