Valentin-nap közeledtével fontosnak tartjuk ismét felhívni a figyelmet az interneten zajló romantikus csalásokra. Az ilyen típusú átverések során a csalók a csábítás erejét használják ki, hogy elnyerjék áldozataik bizalmát és szimpátiáját, majd kihasználva jóindulatukat ráveszik őket, hogy pénzt küldjenek a számukra.
E havi KiberKedd tippünkben szeretnénk felhívni a figyelmet azokra az intő jelekre, amelyek figyelembevételével megelőzhetjük, hogy csalás áldozatává váljunk. Emellett felvázoljuk azt is, mit tehetünk, ha mégis egy romantikus csaló hálójába estünk.
Fontos: bedőlni a csalók kifinomult trükkjeinek nem szégyen, bárki lehet érintett – a legfontosabb, hogy legyünk egymással megértők, és segítsük egymást a csaló által okozott traumák feldolgozásában.
Kapcsolatfelvétel
1. kép
Alaposan ellenőrizzük annak az ismeretlennek a profilját, aki váratlanul szeretné felvenni velünk a kapcsolatot. Az alábbi kérdéseket érdemes szem előtt tartani: az illető profilja friss, hiányosan került kitöltésre, és képei mesterségesnek, túlságosan sematikusnak és egyszerűnek tűnnek, illetve rövid időn belül sok (pl. 1-2 ezer fő) ismerősre tett szert (lásd: 1. kép)?
2. kép 3. kép
A kapcsolatfelvétel már önmagában szokatlan, esetleg az illető azonnal bókol (lásd 2. kép, magyarra fordítva „lehetnék a napsugarad?”), vagy életszerűtlen, nem szokványos üzenetet küld (pl. csak emojikat, lásd 3. kép)? Ismerkedésnél az első benyomások igen meghatározóak, így ha a másik fél első üzeneteiben például tolakodó, esetleg automatizáltnak, robotikusnak tűnik a közeledés, az kételyeket ébreszthet bennünk a szándékaival kapcsolatban.
4. kép
Az üzeneteiben látszik, hogy nyelvi nehézségekkel küzd (lásd 4. kép), esetleg közvetlensége már-már bizalmaskodó (pl. az első üzenetek között belátást enged a mindennapjaiba, mondjuk részletesen elmeséli, mit fog csinálni aznap, vagy egy traumatikus élményről mesél, pl. özvegység)?
Ezek mind életszerűtlen tényezők, amelyekre érdemes figyelni, mielőtt komolyabb kapcsolatba kerülnénk a másik féllel. Így már azelőtt megmenekülhetünk egy esetleges csalástól, mielőtt érzelmileg is belebonyolódnánk a helyzetbe, és elveszítenénk a tisztánlátási képességünket a „rózsaszín ködben”.
Intő jelek az ismerkedés során
– Használjunk fordított képkeresést! Manapság több böngésző is lehetőséget nyújt a kép alapú keresésekre, nekünk elég lementeni vagy egy képernyőképet készíteni a profilképéről, feltölteni egy adott keresőmotorba (pl. Google Reverse Image Search, Yandex Reverse Image Search), és ha számtalan helyen szerepelt már a másik fél által használt felvétel, akkor feltételezhetjük, hogy a személy nem az, akinek a képei alapján kiadja magát. Ennél a megoldásnál fontos, hogy olyan keresőket használjunk, amelyek specifikusabb eredményeket adnak: az általános képkereső technológiák (pl. Google Képek vagy Bing Képkereső) mindössze abban az esetben válhatnak hasznunkra, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy az adott kép szerepel-e már valahol az interneten. Ez viszont kevés ahhoz, hogy kiderítsük, hogy társalgópartnerünk hamis identitást vett-e fel.
Használhatunk akár egyéb képkeresési megoldásokat is, mint pl. a pimeyes.com, amely egy fejlett arcfelismerő eszköz, és nem kizárólag azt ellenőrzi, hogy az adott fénykép szerepel-e már az interneten, hanem elemzi magát az arcot, és az alapján keres hasonló megjelenésű képeket az interneten. Így nem csak az eredeti felvétel másolatait találja meg, hanem olyan fotókat is, amelyeken ugyanaz a személy szerepel, akár eltérő háttérrel, ruházattal vagy más szögből fényképezve.
– Amennyiben lehetséges, ellenőrizzük a személy további közösségi média profiljait is. Figyeljük meg, hogy a különböző platformokon van-e eltérés a profilban szereplő információk között (pl. azt állítja, hogy más a címe, a munkahelye vagy az életkora, mint amiről nekünk mesélt), illetve aktivitása és beszédstílusa konzisztens-e (pl. ugyanazokat a szófordulatokat, stílust használja, adott esetben ugyanazokat a nyelvi hibákat ejti) az általunk megismerttel. Ezek a szempontok utalhatnak akár arra is, hogy az illető hamis identitást használ, vagy egyszerűen nem az, akinek mutatja magát.
Amennyiben eltérést észlelünk attól, akit mi ismertünk meg, jogosan gyanakodhatunk, hogy a partnerünk nem őszinte velünk!
– Ezeken felül megkérhetjük akár arra is, hogy azonosítsa magát, példának okáért kérjünk tőle videóhívást: ha a másik fél már ezt fenntartásokkal kezeli, legyünk gyanakvóak, hogy esetleg nem az, akinek láttatni kívánja magát!
– Az MI térnyerésével egyre inkább elterjedtek a deepfake tartalmak is, amely technológiát manapság a romantikus csalók is előszeretettel használják ki, hogy valósághűbbé, hihetőbbé tegyék az általuk megosztott tartalmakat.
2025. januárjában robbant a hír arról a francia nőről, aki 830.000 eurót utalt át az általa feltételezett Brad Pittnek, aki éppen kórházban volt, és egy vesekezelés finanszírozása céljából volt szüksége a pénzre. A csaló ebben az esetben a deepfake technológia segítségével készített manipulált felvételeket a kórházban lábadozó színészről, így elhitetve Anne-nel, hogy a történet valós. (Forrás: Newsweek)
Emlékeztető: nem mindig lehetünk benne biztosak, hogy kik rejtőznek az online profilok mögött!
Óvakodjunk azoktól, akik az e-mail címeinkre, a belépési,- vagy banki adatainkra, illetve adott esetben egyéb személyes információinkra (pl. okmányadatok) kíváncsiak, hiszen ezek felhasználásával visszaélhetnek akár személyazonosságunkkal (pl. további hamis profilok létrehozása), árusíthatják azokat (pl. adathalász kampányokhoz használják fel e-mailjeinket), vagy hozzáférhetnek bankfiókunkhoz, ahonnan nem kívánatos tranzakciókat indíthatnak. Fontos továbbá, hogy akármennyire is azt gondoljuk új románcunkról, hogy megbízható és hiteles, soha ne osszunk meg olyan fényképeket vagy bizalmas történeteket, amelyek később zsarolásként felhasználhatóak ellenünk.
Néhány visszautasítás nem feltétlen jelenti azt, hogy csalóval van dolgunk, viszont amennyiben sorozatosan elutasításra kerülünk, érdemes megszakítani a kapcsolatot. Ha valakinek valódi ismerkedési szándékai vannak velünk kapcsolatban, az nem fog megriadni a személyes találkozóktól.
A Social Catfish összegyűjtötte a 100 leggyakoribb catfishinghez használt képet, amelyek az alábbi linken megtekinthetőek. Ha többet szeretne megtudni a catfishing jelenségről, olvassa el a témában készült kiberbiztonsági tippünket!
Számtalan romantikus csaló vet be manipulatív eszközöket áldozataik megtévesztésére (pl. özvegynek állítja be magát, így megnyerve az áldozat szimpátiáját; ENSZ katonának vagy orvosnak adja ki magát, akinek egy szerette kórházba kerül), és arra késztetve őket, hogy pénzt küldjenek számukra. Ha úgy érezzük, hogy partnerünk sürget, esetleg az érzelmeinkre próbált hatást gyakorolni és pénzt kinyerni belőlünk (lásd 5. kép), vegyük egy intő jelnek: egy külföldön állomásozó ENSZ békefenntartónak NEM a mi anyagi segítségünkre van szüksége ahhoz, hogy Magyarországra költözhessen (ez az egyik leggyakoribb hazugság: egy dunaújvárosi sértett is ezt hitte, és 7 millió forintot utalt feltételezett katona szerelmének Tamásnak, az ügy részleteiről erre a linkre kattintva többet is olvashat), viszont egy csalónak egy utalás is elég ahhoz, hogy hozzáférést nyerhessen bankszámlánkhoz és további nem kívánatos tranzakciókat indítson a nevünkben.
5. kép
Forrás: News5cleveland
A könnyebb megérthetőség érdekében a fordítást készítette a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete.
Mit tegyünk, ha egy romantikus csaló áldozatává váltunk?
- Tegyünk feljelentést a lakhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon! Amennyiben a csaló hozzáférést szerzett bankszámlánkhoz, esetleg a románc anyagi veszteséggel is járt, vegyük fel a kapcsolatot számlavezető bankunkkal, és tegyük meg a javasolt ellenintézkedéseket. Ha van rá mód, készítsünk minél több felvételt a beszélgetésről bizonyítékként és csatoljuk azokat is a bejelentésünk mellé.
- Tiltsuk le a hamis profilt, és a kifotózott bizonyítékot (amennyiben rendelkezésünkre áll) csatolva jelentsük az adott közösségi média/társkereső ügyfélszolgálata felé is!
- Figyelmeztessünk másokat is a csaló kilétéről. Manapság számtalan platformon (pl. Facebook csoportokban, akár anonim módon) megoszthatjuk tapasztalatainkat ha csalás áldozatává váltunk, ezzel megelőzhetjük, hogy más is bedőljön ugyanazoknak a trükköknek. A félreértések elkerülése érdekében fontos, hogy csak olyan felhasználókat vádoljunk meg csalással, akiknek megtévesztő szándékáról személyesen is meggyőződtünk!
- Amennyiben áldozattá váltunk bátran kérjünk szakértői segítségét a trauma feldolgozásához. Ehhez ajánljuk az Áldozatsegítő Központ szolgáltatásait, amelyek 0-24 elérhetőek a bajbajutottak számára. Bővebb információért látogasson el a https://vansegitseg.im.gov.hu/ weboldalára.
A pénzügyi csalások elkerüléséhez további információt a KiberPajzs oldalán találhatunk.