A Biden-kormányzat pénteken bejelentette, hogy a szövetségi államok számára kötelezővé teszi a közüzemi vízrendszerek kiberbiztonsági auditjának elvégzését.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szerint a kritikus infrastruktúrák, köztük az ivóvízrendszerek is egyre inkább kerülnek a különböző bűnszervezetek kibertámadásainak célkeresztjébe, miközben a közüzemi vízrendszerek sok esetben kimondottan sérülékenyek. Az EPA javasolja egy általa készített útmutató használatát a vízrendszerek auditálásához, valamint kiberbiztonsági programok kidolgozásával technikai támogatást is felajánl az államoknak a jövőbeni kiberbiztonsági felmérések elvégzéséhez.
A kormány ezen döntéséhez a közelmúltban végzett ellenőrzések vezettek, amelyek azt mutatják, hogy a vízrendszerek működéséhez használt technológiák nem rendelkeznek a megfelelő védelemmel és kiberbiztonsági jó gyakorlatokkal, helyette inkább az önkéntes megoldásokra támaszkodnak. A víz-és csatornaszolgáltatók kiberbiztonsági eseményekkel szembeni ellenállóképessége alacsony, ami pénzügyi, működési és bizalomvesztési kockázatot jelent az államoknak. Egy esetleges kibertámadás elleni intézkedés ugyanis hatással lehet a pénztartalékokra, ami befolyásolhatja a fizetési képességeket, nem beszélve az ügyféladatok kompromittálhatóságáról és a mérőórákra, illetve a számlázási rendszerek működtetésére gyakorolt hatásokról.