KiberKedd – A kriptovaluták veszélyei

A kriptovalutákat a bűnözők előszeretettel használják fel illegális tevékenységekre, nemcsak pénzmosásra, hanem arra is, hogy különböző módokon próbáljanak megkárosítani bennünket. E havi KiberKedd tippünkben arra szeretnénk felhívni
a figyelmet, hogy amennyiben kriptovalutákkal szeretnénk foglalkozni, nagyon körültekintőnek kell lennünk.

Terjedelmi okokból ebben a tippben a csalási formákra fókuszálunk, azonban fontos megemlíteni, hogy a kriptovaluta piac
az árfolyamingadozás miatt eleve egy igen kockázatos befektetési forma.

Minderről, és persze az itt részletezett csalási formákról A kriptovaluták veszélyei című kiadványunkban tájékozódhat bővebben, amelyet KiberPajzs partnerünkkel, az Országos Rendőr-főkapitánysággal együttműködve készítettünk el.

A technológiából adódó veszélyek

Programozási hibák

Ahogy az összes létező informatikai rendszer, a kriptovaluták alapját képező blokklánc (blockchain) elvi koncepciójának implementálása (leprogramozása) az egyes kriptovaluta rendszereknél nem biztos, hogy hibátlanul történik meg,
az esetleges szoftveres sérülékenységeket pedig a kiberbűnözők kihasználhatják, például arra, hogy hamis tranzakciókat hajtsanak végre, és ezzel károsítsanak meg bennünket. Az eddig ismertté vált támadások kivédésére nyilvános listák is elérhetők, azonban központi ellenőrzés hiányában ezek csupán ajánlások.

Elfelejtettem a jelszavam a kriptopénztárcához ─ C’est la vie

Ha elfelejtjük vagy nem férünk hozzá a kriptopénztárcánkhoz (crypto wallet) ─ amiben a kirpotvalutánkat reprezentáló azonosítót tárolhatjuk ─ hozzáférést biztosító szóláncunkhoz (mesterjelszó), a rendszer anonimitása és a felügyelő szervek hiánya miatt örökre elveszítjük a pénzünket, visszaszerzésére nincs lehetőség. Ezt kivédendő megbízhatunk
egy céget a kriptovaluta pénztárcánk menedzselésével, például egy kriptovaluta tőzsdét, vagy egy wallet kezelőt, akik így teljes hozzáféréssel rendelkeznek a pénztárcánk fölött. Csakhogy ez egyrészt ─ megint csak a centralizált ellenőrzés hiánya miatt ─ kockázatos bizalmat jelent az adott cég irányába. Ráadásuk a kriptotőzsdék vonzó célpontot jelentenek
a hackerek kibertámadásainak.

Hoppá, rossz címre ment az utalás

Ha véletlenül rossz címre utaljuk kriptovalutánkat, ahhoz senki nem fér hozzá, így azt sosem látjuk viszont.

Csaló ajánlatok

Átveréses csalások a kriptovaluták világában nagy számban fordulnak elő. Kihagyhatatlannak mondott üzleti lehetőségek, amik tipikusan egy éppen most induló (ún. Initial Coin Offering stádiumban lévő) kriptovalutáról szólnak, amibe érdemes most azonnal invesztálni, mert busás haszonnal kecsegtetnek. Egy másik példa a hamis, vagy a „meggazdagító” AI-okat hirdető csalók, amelyeknél az a hamis ígéret, hogy a mesterséges intelligencia majd sikeresen kereskedik
a kriptovalutánkkal, és „csodálatos” hasznot hoz.

A csalók az ORFK tapasztalatai szerint sok esetben valódi cégeket alapítanak ─ ehhez az elkövetők által kedvelt helyszín a karib-térségi Saint-Vincent és a Grenadine-szigetek fővárosában található székhelyszolgáltató, tekintettel arra, hogy ezen országban semmilyen kriptovaluta pénzügyi felügyeleti szervnek nincsen hatásköre.

Fertőzött számítógép

Olyan eset is ismert, hogy a csalók a sértett kriptovaluta pénztárcájának mesterjelszavához sikeresen hozzáfértek káros kódokkal vagy kicsalták azt az áldozattól.

Mit tehetünk, ha biztonságosan szeretnénk kriptovalutával kereskedni?

Az ORFK közlése szerint a legtöbb esetben a rendőrség sem tud segíteni, ha csalás áldozatai lettünk, ezért különösen fontos tájékozódnunk, hogy még időben felismerjük az ilyen kísérleteket.

  • Bármilyen befektetés előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy rendelkezünk a megfelelő pénzügyi ismeretekkel, és mindig tartsuk észben, hogy bármilyen befektetés ─ de különösen a kripto ─ nem játék, és legrosszabb esetben pár kattintással az egész vagyonunkat elveszíthetjük!
  • Mindig végezzünk alapos kutatást! A kriptovaluta piac és technológia óriási sebességgel fejlődik, változik, ezért fontos, hogy napra készek legyünk!
  • Vigyázzunk az álszakértőkkel! Sokan hirdetik magukról, hogy bevezetnek bennünket a kriptovaluta kereskedés világába.
  • Ingyen pénz nem létezik. Senki sem fog ingyen kriptovalutát ajánlani, és varázslatos mesterséges intelligencia sem létezik, ami
    egy éjszaka alatt megtöbbszörözi a vagyonunkat. Ha valaki ilyennel kecsegtet, biztosak lehetünk benne, hogy átverés részesei vagyunk. Legyünk szkeptikusak!
  • Kerüljük a hype-ot, vegyük észre, ha egy kripto körül túl nagy a felhajtás!
  • Soha, semmilyen körülmények között ne adjuk meg másnak a kriptovaluta pénztárcánk belépési adatait! Ha valaki elkéri tőlünk,
    akkor tudhatjuk, hogy egy csalóval van dolgunk!
  • Tájékozódunk a témát érintő törvényekről is! Csak megbízható és jól ismert kriptovaluta-tárcákat, és tőzsdéket használjunk!
  • Pénz küldésekor ellenőrizzük pontról pontra, hogy a tranzakció részletei pontosak-e, mielőtt megerősítjük őket!
  • Ha mindenképp nagyobb mennyiségű kriptovalutát szeretnénk tárolni, akkor használjuk az internetre nem csatlakoztatott cold walleteket!
  • Alapszabály: ha nem értjük, és látjuk át teljesen a blokklánc technológia és piac működését, ne ebbe fektessük a megtakarításainkat!
    Ha érdeklődünk a technológia iránt, csak kis összeggel tegyünk próbát.

A pénzügyi csalások elkerüléséhez további információt a KiberPajzs oldalán találhatunk.

Címkék

kiberkedd