2024 második felében 703%-kal nőtt a hitelesítő adatokkal kapcsolatos adathalász támadások száma

A SlashNext kiberbiztonsági vállalat legújabb jelentése szerint 2024 második felében 703%-kal növekedett a hitelesítő adatokkal kapcsolatos adathalász támadások száma. Az adathalász támadások összeségében 202%-os növekedést mutattak ugyan ebben az időszakban. „Június óta a támadások száma 1000 postafiókra vetítve hétről hétre lineárisan növekszik.” – írják a kutatók.

Mára szinte minden postafiókót érnek kifinomult támadások. A növekedés üteme azt mutatja, hogy a támadások száma olyan szintet ért el, amelyet az egyéni védekezésre fordított erőfeszítések már nem tudnak hatékonyan kezelni.

A kutatók úgy vélik a növekedés részben az adathalászatra használt eszközkészlet elterjedésének köszönhető, amelyek lehetővé teszik a bűnözők számára, hogy minimális erőfeszítéssel indítsanak kifinomult támadásokat.

„Az év során bebizonyosodott, hogy a támadóknak egyedi adathalász eszközök állnak rendelkezésükre, amelyekkel elkerülhetik a felismerést, automatizálhatják folyamataikat és képesek célpontok tömeges támadására.” – mondja a SlashNext. „Adataink szerint ezeket a módszereket a csalók egész évben használták. A növekvő tendencia rámutat a biztonsági kihívások jelentős változására. Jelenleg egyfajta ’mennyiségi háború’ zajlik, ahol a támadások mértéke túlterheli a hagyományos védelmi intézkedéseket.

A kutatók előrejelzése szerint ezek a támadások 2025-ben is folytatódnak, melynek során egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a MI eszközök a támadások hatékonyságának növelése érdekében.

„2025-re a támadások számának dinamikus növekedésével számolunk, a MI által generált támadások egyre kifinomultabbak és nehezebben felderíthetővé válnak, miközben a támadók figyelme az e-mailes csatornák mellett már olyan platformokra is kiterjedt, mint az üzleti kommunikációs eszközök, az SMS-ek és a közösségi média.” – mondja a SlashNext. „Az adathalászat ma már túlmutat az e-mailes fenyegetéseken. egyre átfogóbb biztonsági kérdés, amely újfajta megközelítést igényel a fenyegetések felismerésében és elhárításában.”

(blog.knowbe4.com)