Joe Biden amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentette be, hogy sikerült egyeztetni az álláspontokat a transzatlanti adattovábbítás kapcsán korábban felmerült adatvédelmi aggályok enyhítéséhez.
(A jogbizonytalanságot az Európai Unió Bíróság 2020. július 16-án hozott döntése okozta, amely érvénytelenítette az EU és az USA közötti adattovábbítás keretrendszerét, a Privacy Shieldet. Mindezt Max Schrems osztrák ügyvéd és adatvédelmi aktivista panasza idézte elő, aki az Edward Snowden-féle szivárogtatás fényében aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az olyan tengerentúli tech óriások, mint a Facebook hogyan kezelik az európai felhasználói adatokat, pontosabban az európai polgárokak milyen jogérvényesítési lehetőségeik vannak e tekintetben.)
Habár a megállapodás keretei még nem tisztázottak, Biden szerint ez „elősegíti a növekedést és az innovációt Európában és az Egyesült Államokban, és segíti a vállalatokat versenyezni a digitális gazdaságban.” Von der Leyen kiemelte, hogy a megállapodás „előrelátható és megbízható adatáramlást tesz lehetővé az EU és az Egyesült Államok között, védve a magánéletet és a polgári szabadságjogokat”. Ehhez kötődően az Egyesült Államok reformokat vezet be a magánélet és a polgári szabadságjogok védelmének megerősítése érdekében. Az érintett adatok köre magukba foglal minden olyan információt, melyet önként adunk meg vagy generálunk szolgáltatások és termékek online használata során – pl.: IP címek, e-mail címek, online azonosítók, földrajzi helyadatok.