Így használd helyesen a VirusTotalt!

A VirusTotal – Home egy ingyenes online víruselemző szolgáltatás, ami számos jól ismert vírusvédelmi cég (például: ESET, Kaspersky, Sophos, BitDefender, Emsisoft, Netcraft) folyamatosan frissülő adatbázisain alapul. A cégek által érzékelt káros ─ például vírusterjesztő, vagy adathalász ─ weboldalak felfedezésük után nagy valószínűséggel felkerülnek ebbe az adatbázisba, ami elsősorban kiberbiztonsági szakemberek számára készült a káros kódok vizsgálatához és az információbiztonsági közösségen belüli gyors információmegosztáshoz, azonban bárki számára elérhető.

Használd biztonságosan!

Amikor a VirusTotalon feltöltünk ellenőrzésre egy fájlt, tulajdonképpen feltöltjük a fájlt a platform online adatbázisába. Ez problémát akkor jelent, ha a dokumentumban érzékeny adat található, mert azt így harmadik fél is megismerheti, ezáltal az adat bizalmassága sérül, ez pedig nem más, mint incidens.

Ezért kiemelten fontos ─ főképp munkahelyi környezetben ─ hogy bizalmas információt tartalmazó dokumentumokat soha ne töltsünk fel, ne csak a VirusTotal oldalra, hanem más online szolgáltatásba sem. Tehát csak olyan fájlt szabad ellenőrizni, amelyről biztosak vagyunk, hogy nem tartalmaz érzékeny és védendő adatot, különben saját magunk okozunk adatszivárgást. A gyanúsnak ítélt fájlokat a helyi vírusvédelmi szoftverrel vizsgáljuk át (például: Windows Defender), a VirusTotal pedig inkább csak a webes hivatkozások ellenőrzésére szolgáljon.

Így használd a VirusTotalt webes hivatkozások ellenőrzésére!

Használata egyszerű. Ha e-mailben kapunk egy gyanúsnak tűnő hivatkozást, másoljuk ki, és illesszük be az URL vagy a Search mezők egyikébe! Erről egy videót is közzétettünk korábban.

A VirusTotal egy lehetséges megoldás a vírusellenőrzésre, azonban minden ellenőrzés előtt fontos átgondolni, hogy milyen adatot osztunk meg a VirusTotallal vagy más hasonló szolgáltatással.